Firma w formie spółki bez ZUS – czy to możliwe? Rozmowa z prezesem spółki NRDB

 

Często dostajemy zapytania od początkujących przedsiębiorców czy jest możliwość prowadzenia firmy bez konieczności opłacania składek ZUS. Jeszcze więcej osób zwraca się do biura księgowego NRDB w momencie gdy kończy się im preferencyjny niższy ZUS. Jest też trzecia grupa już doświadczonych przedsiębiorców dla których oczywiście oszczędność roczna 17 177,76 zł z tytułu nie płacenia składek ZUS jest ważna, jednak są też świadomi innych korzyści, które daje im prowadzenie swojego biznesu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Nie chcę płacić podatków…

Nie chcę płacić podatków… Nie chcę płacić 1431,48 zł miesięcznie składek ZUS. Pytanie kto lubi płacić podatki? Chyba nie ma takich osób… 😊 Więc pewne podatki musimy płacić aby legalnie prowadzić firmę. Na szczęście spółka to niski podatek CIT… Jako biuro rachunkowe NRDB mamy rozwiązania aby minimalizować miesięczne koszty prowadzenia firmy. Możesz liczyć na nasze wsparcie.

Jestem przedsiębiorcą…

Jestem prezesem spółki NRDB ale przede wszystkim jestem przedsiębiorcą i chyba jak każdy nie lubię i nie chcę płacić podatków, których składka często nie jest związana z wysokością moich zarobków. Takim podatkiem są właśnie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od razu odpowiadając na kolejne pytanie – składki ZUS za pracownika są i należy je płacić.

Przedsiębiorcy szukają oszczędności…

Często oszczędności szukają młode firmy, małe spółki które powstały świadomie lub spółki z .o.o której wspólnicy wcześniej prowadzili firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie wspomnę o dziwnym tworze jakim jest spółka cywilna. Ja ją nazywam formą działalności dla kamikadze 😊 Zero korzyści, duże ryzyko odpowiedzialności prywatnej, niewspółmierne koszty prowadzenia biznesu w stosunku do korzyści. Jeżeli można takie tutaj wyszukać… Oczywiście każdy ma prawo wyboru i własnej oceny.

Prowadząc spółkę z o.o. płacisz niższe podatki…

Czy mała spółka z o.o. to małe podatki ? TAK, prowadząc spółkę z o.o. płacisz niższe podatki, oraz redukujesz do minimum koszty związane z ZUS. Wiele osób otwarcie mówi, że boją się prowadzić firmę w formie spółki z o.o. To taki czasami strach przed nieznanym. Ja zawsze odpowiadam, a nie boisz się prowadzić firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? Osobiście bardziej obawiałbym się tej drugiej formy znając korzyści i ryzyko pomiędzy obiema. Często przedsiębiorcy szukają właśnie firm takich jak biuro księgowe NRDB, które specjalizuje się w prowadzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego. Wracając jednak do korzyści należy bowiem pamiętać, że wspólnicy pełniący funkcje zarządcze nie opłacają składek ZUS, również z tytułu pełnienia swoich obowiązków zarządczych. To przy dwóch wspólnikach daje oszczędność tylko z tytułu obowiązkowych składek ZUS (działalność gospodarcza) 34 355,52 zł.

Czy spółka z o.o. jest idealna…? Czy spółka z o.o. jest dla każdego…?

Tutaj pewnie was zaskoczę. Uważam, że spółka z o.o. jest najlepszą możliwą formą prowadzenia firmy w Polsce. Rajem podatkowym w Europie. Jednak nie jest dla każdego… Wymaga skrupulatności i myślenia aby mądrze ją prowadzić wspólnie z biurem księgowym NRDB. Należy pamiętać o ważnej zasadzie, pieniądze w spółce są spółki nie Twoje. Wszystkie rozchody i przychody muszą być transparentne. Spółka z o.o. to bezpieczne i rzetelne prowadzenie swojego biznesu jednak oparte na pewnych zasadach do których trzeba dorosnąć i się dostosować.

Korzyści jakie daje spółka z o.o.

Podsumowując spółka z o.o. dużo nam daje ale też trochę od nas wymaga. Po pierwsze wspólnika, nawet jeśli byłby dla zasady, księgowość spółki z o.o. prowadzona w biurze księgowym NRDB zaczyna się od 499 zł netto czyli już na starcie jest około 300 zł droższa niż w działalności gospodarczej. Wymaga od nas również jako prezesów spółki rzetelności i transparentności. Daje nam za to, oszczędność z tytułu braku składek ZUS. To przekonuje często największych sceptyków. Porównując do działalności gospodarczej 17 177,76 zł oszczędności rocznie. Ograniczenie odpowiedzialności prywatnej. Czyli tak naprawdę w spółce z o.o. nie odpowiadamy własnym majątkiem, tylko majątkiem spółki do wysokości wniesionego kapitału. Zakładając kapitał minimalny 5 000 zł. To jaka to odpowiedzialność? Oczywiście nie jest też tak, że zakładając spółkę możemy być ponad prawem. Właśnie transparentność i rzetelność prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje nam ograniczenie odpowiedzialności prywatnej. O tym należy pamiętać. Spółka z o.o. zabezpiecza nas samych i naszych najbliższych przed ewentualnym problemem finansowym który powstał w sposób niezależny od nas. Spółka z o.o. założona jest w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) co też zwiększa naszą wiarygodność wśród kontrahentów, klientów. Jeszcze macie wątpliwości czy spółka z o.o. to dobry kierunek? To na koniec ważna informacja – niższy podatek dochodowy. Podatek CIT dla małych spółek do obrotu 5 milionów zł wynosi tylko 9%.  W porównaniu do jednoosobowej działalności, opodatkowanej z reguły stawką 18% lub 19% jest to znacząca różnica. Pisząc już bardzo prosto… Więcej pieniędzy zostaje w „portfelu”.

NRDB to Najlepsze Rozwiązania Dla Biznesu

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem wam różnice i korzyści jakie daje prowadzenie firmy w formie spółki z o.o. Oczywiście jako biuro księgowe NRDB doradzamy, nie narzucamy naszym klientom formy w jakiej chcą prowadzić swój biznes. Obsługujemy praktycznie księgowo i kadrowo – płacowo tyle samo działalności gospodarczych co spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zauważamy jednak znaczący przyrost nowych spółek, które wspólnie zakładamy i rejestrujemy. Pamiętaj, że NRDB to Najlepsze Rozwiązania Dla Biznesu. Z nami założysz spółkę z o.o. w 24h, bez wychodzenia z domu.

 

Prezes spółki NRDB

Adam Snela

Comments

 1. Proszę o kontakt – chcę założyć spółkę z o.o. Zależy mi aby to się odbyło online. Dziękuję i czekam na kontakt.

 2. Ciekawy artykuł. Jeżeli jest taka możliwość proszę o informację jak wygląda kwestia przekształcenia działalności w spółkę z o.o. ? Jak to najlepiej zrobić?

  1. Dzień dobry,

   korzystniej i TANIEJ wychodzi założenie nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na wszystkie pytania chętnie odpowiem. Proszę o kontakt tel. 733 393 733 lub wiadomość na maila [email protected]

   Pozdrawiamy
   Zespół NRDB

 3. Polecam NRDB – działamy wspólnie od ponad roku. Spółka założona na S24 sprawnie i szybko. Ceny i obsługa SUPER.

 4. Jestem zainteresowany założeniem spółki z o.o. Proszę o kontakt – namiar wysłałem w wiadomości prywatnej na FB. Dziękuję i pozdrawiam.

 5. Polecam NRDB – byłem na szkoleniu które prowadził Pan Adam Snela i polecam każdemu takie spotkanie kto zastanawia się nad założeniem swojej firmy. Dużo praktycznej wiedzy… Osobiście pozostałem jeszcze przy działalności gospodarczej (bo mam niższy ZUS) ale w sierpniu razem z NRDB będę zakładać spółkę.

 6. Super artykuł dla osób które nie znają tematu. Oczywiście dla bardziej zaawansowanych rozumiem rozmowa w 4 oczy? Mam wiele pytań jak mądrze zarządzać finansami w spółce aby płacić jak najmniejsze podatki i oczywiście zgodnie z prawem wypłacać sobie wynagrodzenie.

  1. Dzień dobry Pani Aniu,

   oczywiście firmom, które współpracują z NRDB Księgowość pomagamy optymalizować koszty związane z prowadzeniem własnego biznesu. Zapraszamy do współpracy. Zespół NRDB

 7. Polecam rejestracje spółki i księgowość w NRDB. Wszystkie formalności załatwiliśmy zdalnie. Firma bardzo pomogła mi w dobie pandemi. Fajni ludzie do tego znają się na księgowości. Pozdrawiam cały zespół NRDB księgowość

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.